- Részletek
-
Készült: 2016. december 08. csütörtök, 14:00
Hogyan társítható a valósághű végeselemes szimuláció a meglévő mérnöki folyamatokhoz?
Cikkünkben szeretnénk egy „roadmap”-et adni azoknak, akik még nem biztosak benne, hogyan döntsenek erről a technológiáról, milyen lehetőségek közül választhatnak, és az egyes megoldások milyen lépésekben valósíthatók meg.
A végeselem módszeren alapuló szimulációs technológia a piacvezető nagy cégektől elindulva terjed az iparágak mindegyikében, ma már a kis- és középvállalatok számára is elérhető. Használatba vétele egy beruházás, ezért javasolt annak megtérülési mutatóit felállítani és mérlegelni. Ezek cégenként változók, ám a hozadékok összegzésénél javasoljuk mindenképp szem előtt tartani a következőket:
-
a végeselemes technológia már nemcsak termék ellenőrzésre használatos, hanem a fejlesztési folyamat elejétől egészen a gyártás-fejlesztésig tud hozzáadott értéket teremteni.
-
több vonatkozásban is profitot eredményez: minőség javulás, költség csökkenés és versenyképesség fejlődés.
Hozadékai miatt folyamatosan terjed ez a technológia, melynek kihasználására több megoldás is van: A külsős szolgáltatóval történő szolgáltatás, és a saját kapacitás életre hívása. Annak megítéléséhez, hogy melyik praktikusabb egy cég számára, tapasztalatunk szerint a következő szempontokat érdemes mérlegelni:
Ahhoz, hogy a jó úton, zsákutcák és kitérők nélkül érjen célt az ember, a mérlegeléshez érdemes konzultációra hívni egy olyan céget, aki a szimulációs szolgáltatások és szimulációs szoftverek területén is tapasztalatot szerzett, így bármelyik megoldásban tud közreműködni. Ezen a konzultáción megbeszélendő kérdések:
-
Milyen feladatokkal, kihívásokkal szembesül a cég (és konkurensei)?
-
Milyen középtávú célokhoz igazítják fejlesztési terveiket?
-
Milyen gyakoriságúak a feladatok?
-
Adott-e az IT és szakember háttér belső fejlesztéshez?
-
Milyen egyedi, ágazati sajátosságokhoz kell igazodni a megoldásnak?
Attól függően, hogy a cég számára melyik megoldás ésszerűbb (külsős vagy belsős kapacitás), a következő lépésekben lehet a megoldáshoz eljutni:
A. Külsős szimulációs szolgáltató megbízása esetén
1. Személyes konzultáció árajánlat adás céljából arról, hogy:
-
Milyen kérdések válaszai érdekesek? Fontos a vizsgálandó kérdés mérnökileg egzakt megfogalmazása, mint pl.: Mennyi ciklus a kifáradási élettartam 95%-os valószínűségnél? A saját frekvencia bele esik-e a …-tól …-ig tartományba? Nem megválaszolható kérdések pl.: Hogyan viselkedik ez a szerkezet?
-
Milyen 3D modellekkel dolgoznak? Meghatározó információk: formátum, méret, összetettség stb.…
-
Milyen adatok kaphatók meg az analízishez? (A titoktartási megállapodás ilyen típusú együttműködéseknél alapértelmezett.) Ideális esetben az összes szükséges paraméter rendelkezésre áll: geometria, peremfeltételek, terhek, anyagmodellek… Közös megegyezés szükséges esetleges adathiány áthidalásáról - általában a biztonság javára történő közelítés szokta kiváltani ezeket.
-
A végrehajtás közbeni kommunikációnak mi legyen a módja, gyakorisága, tartalma?
-
Amennyiben szükséges a konstrukció módosítása, azt a megbízó vagy a szolgáltató végezze el?
-
Milyen formátumban kéri a megbízó az eredményt?
2. A konzultáció alapján árajánlat születik, kitérve az összes fontos és hasznos részletre. Az árazás alapja a becsült mérnöki munkaórák mennyisége, de beépülnek egyéb tételek is, mint utazási- és szoftver költségek…
A folyamat egészen idáig az érdeklődő számára semmilyen költséget nem jelent!
3. Megbízás születhet egyszerűen az árajánlatra hivatkozó megrendeléssel, vagy megbízási szerződés aláírásával. A titoktartási megállapodás a részletes információk átadása előtt javasolt.
4. Feldolgozás
5. Eredmények átadása: A feldolgozás végén bemutatásra kerülnek a kiindulási információk, a feltett kérdés és feldolgozás módszere, valamint az eredmények. Igény esetén egy jó szolgáltató javaslatot tesz módosításokra, gyárthatósági szempontokat is figyelembe véve.
Cégünk a feladatokat akkor tekinti teljesítettnek, ha az összes felmerült kérdésre válaszoltunk.
A konzultációk gyakran eredményezik azt a felismerést, hogy a másik irányba célszerűbb fejlődni:
B. Saját szimulációs kapacitás felépítése
Fontos tudni, hogy ebben a tekintetben több megoldás is elérhető az érdeklődők számára, és annak kiválasztásához, „melyik tudásszinten” hasznos számukra a technológia bevezetése, szerencsés olyan tanácsadót keresni, aki testreszabott megoldást tud ajánlani. Választhatunk akár a CAD rendszerbe épülő modulok közül, akár az önállóan használható szimulációs megoldásokból, vagy a felsőkategóriás „mindentudó” végeselemes szoftverek közül, amik már a kifáradás és a topológia optimálás magasabb szintjein is használhatók.
Egy ilyen fejlesztés lépései a következők:
1.Személyes konzultáción a következők megbeszélése:
-
A megoldást milyen feladat típusok megoldásához használnák? Nem szerencsés túlméretezni a kapacitást, a hétköznapibb mérnök kihívásokhoz költséghatékonyabb megoldások is elérhetők, míg a kutatás-fejlesztéshez olyan eszköz kell, ami nem limitálja a kérdéseket. Az egyes feladatok számítási igénye eltérő lehet, attól függően, hogy milyen összetett a vizsgálat tárgya, milyen típusú kérdésre keressük a választ (nagyobb gépigényűek pl. a CFD vagy kontakt feladatok)
-
Milyen sűrűséggel kell az analíziseket végezni, azaz milyen gyors kapacitást szeretne használni a cég?
-
Igénylik-e, hogy a szimulációs kapacitás együtt tudjon fejlődni a céggel?
-
Vásárlással vagy bérleti konstrukcióval dolgoznak szívesebben?
2. Árajánlat születik, amely akár alternatívákat is mutat, pontosan azonosítja a személyi, szoftver és hardver kritériumokat. Az ajánlat adónak a felmerülő kérdéseket meg kell válaszolni, az összes adatot biztosítva a döntéshez.
3. Megfelelőség igazolása: A végeselemes szoftverek – tudásukon túl – nagyon különbözhetnek felhasználói felületükben, gyorsaságukban, eredmény megjelenítő képességükben. Hasznos egy demo feladaton megnézni a javasolt megoldás tudását, felhasználói felületét, lehetőségeit. Ennek többhasznú megoldása egy „élő”, aktuális mérnöki kihívás kiadása megválaszolásra.
A folyamat egészen idáig az érdeklődő számára semmilyen költséget nem jelent!
4. Megrendelés és teljesítés: Amennyiben az ajánlott megoldás teljesíti a várakozásokat, bekapcsolható a szoftver a cég életébe. Érdemes ehhez az érintettekkel előre kitalálni az új folyamatokat, amelyek kihasználják az új kapacitást a költségek és átfutási idők csökkentésére. Ahhoz, hogy ez minél gyorsabban történjen, a CAD-Terv támogatást nyújt a technológia oktatásával és supportjával, valamint konzultációs segítséget ad a tipikus munkafolyamatokat támogató szimulációs „workflow” kidolgozásához.
Mindkét vázolt folyamat esetében alacsony a kockázat, mert folyamatos az interakció a két fél között, mind a szolgáltatás, mind a szoftver kapacitás bővítés a vevő folyamatos kontrollja alatt történik. A kérdések folyamatos válaszai segítenek biztonságosan megtalálni a technológia felhasználásának leggazdaságosabb módját.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy ezzel a magas hozzáadott értékű technológiával az új felhasználók minden esetben elégedettek. Bízunk benne, hogy a tőlük származó visszajelzések egyre több mérnök és cég érdeklődését ébresztik fel a bevezetés irányába.
Forrás: Műszaki Magazin